Tillbaka till

» Busstidtabeller

Karleby-Jakobstad-Oravais-Vasa

Denna tidtabell gäller från 4.6.2018

M-FrM-FrM-LM-SM-FrL-SM-FrM-S
Karleby7.058.0010.3514.1015.1516.1017.3020.20
Storby vskXXX
Kronoby7.15xx
Lepplaxxxx
Edsevöxxx
Öja, Knivsund8.1010.4515.2516.2520.30
Gertruds8.2010.5515.3516.35x
Larsmo, Holm8.2511.0015.4016.4020.40
Malmska sjukhusxxx
Jakobstad8.008.4511.2014.5515.5517.0018.1020.55
M-LM–SM–S M–Fr
Jakobstad8.00-11.2515.00--18.15-
Kyrkostrandx-xx--x-
Kuddnäsx-xx--x-
Nykarleby8.20-11.4515.20--18.35-
Juthas vskx-xx--x-
Munsala8.35-11.5515.30--18.45-
Oravais/Oravainen8.55-12.1515.50--19.05-
M-LM–SM-SM–Fr
Oravais8.55-12.1515.50--19.05-
Kaitsorx-xx--x-
Öling9.10-12.30x--x-
Kunix-xx--x-
Kvevlaxx-12.40x--x-
Smedsbyx f)-x f)x f)--x f)-
Vasa MH9.40 n)-13.00 n)16.35 n)--19.45 n)-
Centralsjukhuset9.45 k)-------

För anslutningar norrut/söderut, se www.matkahuolto.fi

Teckenförklaring

M-S=daglig trafik
M-L=vardagar
M-Fr=vardagar ej lö
Fr=fredag
L=lördag
S=söndag
SS=söndag, dock ej första söndagen vid dubbelhelg
1) =bussbyte i Vasa
2)=Strömberg-Roparnäs / Aspnäs-Gamla Vasa
Z)=skoldagar vid behov
+)=under skolåret
++)=under skolornas sommarlov
X)=stannar vid behov
=snabbtur
a)=från Finnholmen
b)=via Näs
c)=ej via Kvevlaxbacken
d)=från skolan kl. 14.30
f)=via Storby
h)=centrum
i)=ej via Bosund by
J)=endast för avstigning
k)=ej lö, sö
l)=via Ahlskogs bostadsområde
m)=ej via Oravais kyrkby
n)=Stadshuset
O)=endast för påstigning
T)=vid behov
p)=vid behov till Krutkällarvägen